טור אישי

המגפה הנסתרת בארגון והחיסון HRMS

מאת עדינה פישמן, מבקרת פנים ומנהלת סיכונים
CEO, Wellbeing & Joy Sciences Academy

בימים טרופים אלו ,מרבית הארגונים עוסקים בהישרדות ואינם מודעים לכדור השלג שמתגלגל ומתעצם מתחת לאפם והוא הגורם האנושי שהולך ומאבד את יכולת התפקוד השכלית (Mental risk) הנגרמת עקב עליה עצומה במתח ,לחץ וחרדה ופוגעת באפקטיביות הארגונית. דירקטוריון החברה חייב להיות ער לכך, לנהל את הסיכון הזה במהלך דיוניו ולבחון את הדרכים לצמצומו או מניעתו .במאמר זה אני מציעה תכנית הכוללת חמישה מרכיבים חיוניים HRMS – Human Resilience Management System  לעצירת המגפה המתגלגלת, אשר מבוססת על מאמרים ומחקרים מדעיים שבוצעו לאחרונה.


McKinsey & Company Consulting פרסם לאחרונה, שהסיכון הקריטי בתקופה זו , נובע מתפקוד היכולת השכלית (Mental risk) של הגורם האנושי בארגון. העובדים עוברים טלטלה בעוצמה שלא הכירו קודם, אשר גורמת למתח ,לחץ וחרדה שפוגעים בתפקוד היכולת השכלית שלהם ובכך לאבד את הריכוז ותשומת הלב בעבודה. מצב אשר גורר חוסר אפקטיביות בארגון: יותר- תקלות , בעיות איכות, תאונות והחלטות שגויות. בנוסף נאמר באותו מאמר, במיוחד היום, על הארגונים להתייחס לגורם האנושי שלו בצורה אחרת (agility) ולפתח אסטרטגיה שונה לתחזוקתו ולטיפוחו. צ'ארלס דרווין ,אבי תורת האבולוציה אמר :"לא החזק או האינטליגנטי שורד ,אלא זה שמגיב בדרך הטובה ביותר לשינוי." גם פה מהירות השינוי הוא פרמטר קריטי במניעת הסיכון.

להלן מספר עובדות מחקריות התומכות בהתפרצות המגפה המתגלגלת:

איגוד הפסיכולוגים האמריקאי ,קבע שיותר מ 90% מהביקורים אצל רופא המשפחה בתקופה האחרונה הם בגלל מתח ולחץ . כידוע ,מתח ולחץ גורמים לבעיות בריאותיות בדרגות שונות של חומרה ועד מוות ובמקביל יש להן השפעה על תפקוד היכולת השכלית. 

בנוסף, דר' אביב שגב , מנהל המיון בבית החולים הפסיכיאטרי שלוותה , סיפר לפני מספר ימים, בתוכנית רדיו של רינו צרור בגלי צה"ל, שמספר הפונים עקב בעיות רגשיות ונפשיות עלה ב 70% מהשנה שעברה .
בתקופה כזו של אי וודאות ורצון לשרוד ולהתפתח, הארגון מעוניין למצות את מקסימום היעילות מהמשאב האנושי אך אינו לוקח אחריות על פיתוח האינטליגנציה הרגשית והתפקוד השכלי של העובד. הארגון מצפה שהעובד יתמודד באופן עצמאי עם הקשיים שלו ושלא במסגרת הארגון.

העידן הזה נגמר!-כיום חובת הארגון להיות מודע למגפה הנסתרת ולטפל בה באמצעות תמיכה ותחזוקה שוטפת של החוסן הפנימי של העובדים (Wellbeing & Joy) כדי לשפר את יכולת הריכוז ותשומת הלב ובכך להעצים את האפקטיביות הארגונית.

מה ניתן לעשות ?

ה- WHO (ארגון הבריאות העולמי) ממליץ על שימוש בכלים ההוליסטיים וקבע לאחרונה שבימים אלו, בעודנו ממתינים לחיסון לקורונה ,הגישה ההוליסטית הרואה את האדם כמכלול של תודעה, אינטליגנציה רגשית וגוף, היא הדבר הנכון ליישם כדי לחזק את המערכת החיסונית שלנו ולהעצים את החוסן הפנימי.

בנוסף ,פרופסור אסיה רולס ,חוקרת מוח, מהטכניון פתרה תעלומה רפואית לגבי אפקט הפלצבו והוכיחה שאם מגרים מקום ספציפי במוח, באמצעים מכניים, כימיים או באמצעות חשיבה חיובית מופרשים הורמונים שמחזקים את המערכת החיסונית ואת החוסן הפנימי.

בהסתמך על כל המחקרים הללו, ניתן להסיק שהחוסן הפנימי של העובד משפיע על החוסן הארגוני. כדי לתחזק ולהעצים את החוסן הפנימי של העובד ,אני ממליצה לשלב בשגרת היומיום גישה לחשיבה חיובית וכלים הוליסטיים פשוטים אשר ישפרו את תפקוד היכולת השכלית ויעצימו את האפקטיביות הארגונית .

איך עושים זאת ?

מערכת ניהול חוסן אנושי אפקטיבית כוללת את כל הרבדים בארגון. התוכנית המומלצת מתנהלת Top Down – הנחיות ברורות מההנהלה ,ו- Bottom Up עם שקיפות ודיווח מלאים. תכנית חמשת המרכיבים שאני מציעה כוללת את כל המרכיבים החיוניים לבניית מערכת ניהול חוסן אנושי אפקטיבי (HRMS-Human Resilience Management System ).

החיסון: חמשת המרכיבים לבניית Wellbeing & Joy- ליצירת חוסן אנושי בארגון

1. השלב הבסיסי הוא להקים מבנה ארגוני מתאים שינהל את המערכת: מינוי מוביל Wellbeing & Joy ארגוני (McKinsey & Company Consulting גם ממליצים על כך) והכשרת מנהלים עם איכויות של אינטליגנציה רגשית שילמדו את שפת ה Wellbeing & Joy.מנהלים אלו יהוו מוקד תמיכה ומודל לחיקוי עבור העובדים.

2. יישום של תהליך ניהול סיכונים ממוקד בגורם האנושי בכל מחלקה שיכלול : מיפוי אופן ביצוע העבודה , זיהוי סיכונים שהמקור שלהם קשור לאינטליגנציה הרגשית של העובד, הגדרת הסיכונים והערכתם.

3. בניית תכנית Wellbeing & Joy בהתאם לסיכונים שעלו בכל רבדי הארגון בהיבט של תמיכה והעצמת עובדים: תוכנית להנהלה , המחלקות ולכלל העובדים (בניית תכנית אישית) .כל רובד יכלול שגרות של Wellbeing & Joy שאותם יישם במהלך היום, השבוע או החודש.

4. הכשרת נאמני שמחה שילמדו את שפת Wellbeing & Joy ויהיו שגרירים של Wellbeing & Joy ברחבי הארגון ויתחזקו את יישום השימוש בכלים ההוליסטים בארגון.

5. העלאת המודעות והסברה לקשר בין מתח לחץ וחרדה לאפקטיביות הפעילות השכלית ואילו כלים יכולים לשפר את הפעילות היומיומית, חשיבות התקשורת הפתוחה ותשומת לב לסימנים.

ה- HRMS הינו החיסון למגפה הנסתרת .הדירקטוריונים בארגונים השונים אשר ישכילו להכיר בעובדה שהמגפה נמצאת כבר בארגון ולהטמיע את החיסון המומלץ כאן במאמר בהקדם (( agility,יצליחו לצמצם את השפעותיה ההרסניות ,לראות את ההזדמנות שבצידה וליצור סביבת עבודה עם תרבות של Wellbeing & Joy. מהלך זה ישפר את האפקטיביות של הארגון ויש על כך מחקרים שמוכיחים זאת. 

עדינה פישמן

"ארגון מאושר מביא עושר לארגון " עדינה- באה מעולמות של ניהול בכיר בתעשייה . שנים רבות ניהלה את הסיכונים , בטיחות ובריאות עובדים של חברת טבע , חברת התרופות מהמובילות בעולם. מכירה היטב את עולם התרופות הכימיות ותופעות הלוואי. מבינה היטב את החשיבות של בריאות טבעית. מומחית בהתאמה של הפעילות לצרכי החברה . מניסיונה - " ארגון אפקטיבי הוא ארגון שמטפל באושר של הגורם האנושי". כל פרט הינו חלק בארגון . בואו נמנע את אפקט הדומינו ונדאג לחיזוק ההון האנושי .

מאמרים קשורים

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button