תרבות וחינוך

למידה, משחק והתינוק שלך

מה התינוק שלי לומד?
משחק הוא הדרך העיקרית שבה תינוקות לומדים כיצד לנוע, לתקשר, להתרועע ולהבין את הסביבה שלהם. ובמהלך החודש הראשון לחייו, התינוק שלך ילמד על ידי אינטראקציה איתך.

הדבר הראשון שהתינוק שלך ילמד הוא לחבר את תחושת המגע שלך, את צליל הקול שלך ואת מראה הפנים שלך עם קבלת הצרכים שלו לנוחות ומזון.

אפילו בגיל צעיר זה, יילודים מוכנים ללמוד על העולם הסובב אותם. הרך הנולד שלך אוהב להסתכל על הפנים שלך. יילודים יכולים לזהות ולהגיב לקולו של אמא או אבא (או צלילים מעניינים אחרים) על ידי מראה ערני ופחות פעיל. התינוק עשוי לנסות לגלות מהיכן מגיע הצליל על ידי הסתכלות מסביב וסיבוב ראשו.

עודדו למידה עם חיוכים, צלילים מרגיעים וליטופים עדינים. כשאתה מחייך ומדבר עם התינוק שלך, הפנים שלך וצליל הקול שלך יהפכו למקור מוכר של רוגע ונחמה. הקטן שלך ילמד לקשר אותך עם הזנה, חום ומגע מרגיע.

מהו "רפלקס השגרה"?

תינוקות נולדים עם רפלקסים לא רצוניים שעוזרים להבטיח הישרדות. רפלקסים הם גם דרך לתינוקות ליצור אינטראקציה עם העולם. לדוגמה, ליטוף עדין של לחיו של יילוד יגרום לתינוק להפנות את הראש והפה לצד זה, מוכן לאכילה. זה נקרא רפלקס ההשתרשות.

אבל עד שהם יהיו בני 3 שבועות, תינוקות יפנו לכיוון השד או הבקבוק לא רק בגלל רפלקס, אלא בגלל שהם למדו שזה מקור מזון.

ישן, פעיל או ערני?

במהלך החודש הראשון לחיים, היילוד שלך יבלה את רוב היום בשינה או במראה מנומנם. במהלך השבועות עד החודשים הבאים, תינוקך יהיה ער וערני לפרקי זמן ארוכים יותר. תלמד לזהות מתי התינוק שלך מוכן ללמוד ולשחק:

תינוק שקט ועירני יהיה קשוב וקשוב ומתעניין בסביבה.
תינוק ער אך פעיל (מתפתל, נופף בידיים או בועט ברגליים) או מתעסק פחות מסוגל להתמקד בך. התינוק עשוי להיראות מוטרד או בוכה כאשר אתה מנסה למשוך את תשומת ליבו. אלו הם סימנים לכך שהתינוק שלך עשוי להיות רעב, עייף או בגירוי יתר.
איך אני יכול לעזור ליילוד שלי ללמוד?
בזמן שאתה דואג לרך הנולד שלך, דבר, חייך ותקשר עם התינוק שלך. שימו לב והגיבו לרמזים של תינוקכם. לדוגמה, ראה כיצד התינוק שלך זז או מתחיל להתכונן בחזרה כשאתה מדבר. מתחלפים "מדברים" אחד עם השני. כך התינוק שלך לומד לתקשר.

בשבועות הראשונים, אולי תרצה להציג כמה צעצועים פשוטים, המתאימים לגיל, שפונים לחושי הראייה, השמיעה והמגע, כגון:

  • רַעֲשָׁנִים
  • צעצועים בעלי מרקם
  • צַעֲצוּעִים מוּזִיקָלִים
  • מראות עריסה בלתי שבירות

נסה צעצועים וניידים עם צבעים ודוגמאות מנוגדים. ניגודים חזקים (כגון אדום, לבן ושחור), עקומות וסימטריה מעוררים את הראייה המתפתחת של התינוק. ככל שהראייה משתפרת ותינוקות משיגים יותר שליטה על התנועות שלהם, הם יתקשרו יותר ויותר עם הסביבה שלהם

כמה רעיונות אחרים

הנה כמה רעיונות נוספים לעידוד הרך הנולד ללמוד ולשחק:

  • שימו מוזיקה מרגיעה והחזיקו את תינוקכם, מתנודדים בעדינות לפי המנגינה.
  • בחר שיר או שיר ערש מרגיע ושר אותו ברכות לעתים קרובות לתינוקך. למוכר של הצליל והמילים תהיה אפקט מרגיע, במיוחד בזמנים קשים.
  • חייך, הוציא את הלשון שלך והביע ביטויים אחרים לתינוקך ללמוד, ללמוד ולחקות.
  • השתמש בצעצוע אהוב על הרך הנולד שלך כדי להתמקד בו ולעקוב אחריו, או לנער רעשן כדי שהתינוק שלך ימצא.
  • תן לתינוקך לבלות קצת זמן ער על הבטן שלו כדי לעזור לחזק את הצוואר והכתפיים. השגיח תמיד על התינוק שלך במהלך "זמן הבטן" והיה מוכן לעזור אם הוא או היא מתעייפים או מתוסכלים במצב זה. לעולם אל תרדימו תינוק על הבטן שלו – תינוקות צריכים לישון על הגב כדי להפחית את הסיכון ל-SIDS (תסמונת מוות פתאומי של תינוקות).
  • דבר וקרא לתינוק שלך.

זכור כי תינוקות מתפתחים בקצב שונה, ויש מגוון רחב של התפתחות תקינה. שוחח עם הרופא שלך אם יש לך חששות לגבי האופן שבו הרך הנולד שלך רואה ושומע, או אם יש לך שאלות או חששות לגבי התפתחות תינוקך.

מערכת קול הרשת

ברוכים הבאים לקול הרשת פורטל החדשות של ישראל, אנחנו עושים את מיטב המאמצים לתת לכם את המידע הכי חם ועדכני בארץ, בעולם ובאינטרנט בפרט, מעוניינים לפרסם אצלנו? מצאתם שגיאה באחת הכתבות? ניתן ליצור איתנו קשר במייל - liran.richback@gmail.com או לחלופין לשלוח לנו הודעה פרטית. גלישה מהנה.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button