צ׳ימידן

7 (או 8) פסגות: ההרים הגבוהים בעולם לפי יבשת

מטפסי הרים כולם יכולים להסכים שהטיפוס על שבע הפסגות, הפסגות הגבוהות ביותר של כל אחת מיבשות העולם, הוא בין ההישגים העילאיים של הספורט שלהם; קשה יותר לגרום להם להסכים על אילו פסגות בדיוק מרכיבות את שבע הפסגות. הבעיה היא של סיווג גיאוגרפי ופרספקטיבה.

ראשית, ישנה השאלה האם אירופה נחשבת לחלק מאסיה או מהווה יבשת בפני עצמה. אם מקבלים את הרעיון של אירואסיה כיבשת אחת, באמת צריכות להיות רק שש פסגות.

נשאלת שאלה נוספת לגבי אירופה: אם מקבלים את אורל כקו המפריד בין אירופה לאסיה, האם הנקודה הגבוהה ביותר באירופה צריכה להיות מון בלאן, שכולו ללא עוררין באירופה, או הר אלברוס, שבהתאם לפרשנות, רק בקושי מצליח. לחמוק מסיווג כתכונה אסייתית? ואז ישנה השאלה האם אוסטרליה מסווגת בבידוד או כוללת את אוקיאניה. זוג מטפסים גיבשו את שתי התוכניות הפופולריות ביותר.

רשימת הפסגות שחיבר וטיפס על ידי מטפס ההרים האמריקני דיק באס מותרת את הגבול באוסטרליה עצמה; הרשימה שהרכיב מטפס ההרים האיטלקי ריינהולד מסנר חובקת את אוקיאניה.

מכיוון שאף אחד מהמטפסים אינו מצטרף למושג אירואסיה או מוטרד ממיקומו של הר אלברוס, הרשימות שלהם זהות. הנה, אם כן, שבעת הפסגות של העולם – או אולי הפכו את שמונה אלה.

אפריקה: קילימנג'רו

הפסגה הגבוהה ביותר באפריקה עולה על הקילימנג'רו, גוש וולקני בצפון מזרח טנזניה, סמוך לגבול קניה. הגוש משתרע בערך מזרח-מערב לאורך 80 ק"מ ומורכב משלושה הרי געש כבויים עיקריים, שלצעיר והגבוה שבהם יש חרוט מרכזי, Kibo, שמתנשא לגובה של 19,340 רגל (5,895 מטר). פסגת קיבו הושגה לראשונה ב-1889 על ידי הגיאוגרף הגרמני הנס מאייר ומטפס ההרים האוסטרי לודוויג פורטשלר. הפארק הלאומי הר קילימנג'רו, שהוקם בשנת 1973 כדי להגן על ההר שמעל קו העצים, כמו גם על ששת מסדרונות היער המשתרעים במורד דרך חגורת היער ההררי, הוגדר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1987.

אירופה: הר אלברוס

הפסגה הגבוהה ביותר של הקווקז והנקודה הגבוהה ביותר באירופה היא הר אלברוס בדרום מערב רוסיה. נוצר לפני יותר מ-2.5 מיליון שנים, להר געש הכבוי הזה יש קונוסים תאומים הנמשכים לגבהים של 18,510 רגל (5,642 מטר) ו-18,356 רגל (5,595 מטר). החרוט הגבוה יותר הועלה לראשונה בשנת 1874 על ידי משלחת בריטית בראשות המדריך השוויצרי פיטר קנובל. אלברוס מכוסה ב-22 קרחונים, המזינים את נהר הקובאן.

צפון אמריקה: דנאלי

דנאלי (המכונה גם הר מקינלי), במרכז רכס אלסקה בדרום מרכז אלסקה, היא הפסגה הגבוהה ביותר בצפון אמריקה. הוא מתנשא בפתאומיות לכ-18,000 רגל (5,500 מטר) מהשבר דנאלי בבסיסו לפסגות הגבוהות והדרומיות יותר מבין שתי הפסגות שלו. נתון הגובה הרשמי של דנאלי היה 20,320 רגל (6,194 מטר) מתחילת שנות ה-50 ועד 2015, אז הוא הוקם מחדש להיות 20,310 רגל (6,190 מטר) על ידי המכון הגיאולוגי של ארצות הברית (USGS) לאחר מדידה מחודשת באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. צִיוּד. בשנת 1910 שני מחפשי מה שזכה לכינוי "משלחת המחמצת" היו המטפסים הראשונים שכבשו את הפסגה הצפונית. הדסון סטאק והארי קרסטנס הובילו מסיבה לפסגה הדרומית, הפסגה האמיתית, ב-7 ביוני 1913. כיום, מאות מטפסים מנסים להגיע לפסגה מדי שנה.

דרום אמריקה: הר אקונקגואה

הר אקונקגואה, על גבול צ'ילה במערב מרכז ארגנטינה, הוא הנקודה הגבוהה ביותר הן בדרום אמריקה והן בחצי הכדור המערבי, אך גובהו המדויק נדון מאז תחילת המאה ה-20. בינואר 2001 צוות של מדענים המשתמשים בטכנולוגיית GPS (מערכת מיקום גלובלית) מתקדמת דיווח על גובה של 22,840 רגל (6,962 מטר), פלוס מינוס 16 רגל (5 מטר), אך לא ממשלת ארגנטינה ולא האגודה הלאומית גיאוגרפית מכירים בנתון זה; גובה 22,831 רגל (6,959 מטר) שהוקם על ידי המכון הגיאוגרפי הצבאי של ארגנטינה נותר הנתון המקובל. להר Aconcagua יש שתי פסגות – מצפון ומדרום – המחוברות ברכס. הפסגה הדרומית נמדדה בגובה 22,736 רגל (6,930 מטר). הפסגה הצפונית הגבוהה הגיעה לראשונה בשנת 1897 על ידי המטפס השוויצרי מתיאס זורבריגן.

אסיה: הר האוורסט

הר האוורסט, ההר הגבוה ביותר באסיה ובעולם, ניצב על פסגת ההימלאיה הגדולה של דרום אסיה השוכנת על הגבול בין נפאל לאזור האוטונומי של טיבט בסין. כשהגיע לגובה של 29,035 רגל (8,850 מטר), היא הוכרה לראשונה כנקודה הגבוהה ביותר על פני כדור הארץ על ידי הסקר הממשלתי של הודו בשנת 1852. משלחות גדולות במעלה האוורסט החלו בשנות ה-20, אך רק ב-1953 אדמונד הילרי. וטנזינג נורגאי – חברי משלחת בחסות האגודה הגיאוגרפית המלכותית והמועדון האלפיני – הגיעו ללא עוררין לפסגה. מסתורין עדיין אופף את היעלמותם בשנת 1924 של ג'ורג' מלורי ואנדרו אירווין, שאולי הגיעו לפסגה לפני שנעלמו. גופתו של מלורי נמצאה בגובה 26,760 רגל (8,156 מטר) בשנת 1975; אירווין נשאר נעדר.

אנטארקטיקה: Vinson Massif

התגלה בשנת 1935 על ידי החוקר האמריקני לינקולן אלסוורת', מסיף וינסון הוא ההר הגבוה ביותר באנטארקטיקה. הפסגה ממוקמת ברכס סנטינל של הרי אלסוורת' בחלק המערבי של היבשת, והפסגה משקיפה על מדף הקרח של רון. הוא מתנשא לגובה של 16,050 רגל (4,892 מטר) מעל פני הים. וינסון נקרא על שמו של קארל וינסון, חבר קונגרס אמריקאי שדגל בחקר אנטארקטיקה. פסגתו הגיעה לראשונה בשנת 1966 על ידי משלחת אמריקאית שנתמכה על ידי המועדון האלפיני האמריקאי והקרן הלאומית למדע.

אוסטרליה: הר קושצ'יושקו

הפסגה הגבוהה ביותר באוסטרליה היא הר קושצ'יושקו, הממוקם 240 מייל (390 ק"מ) דרומית-מערבית לסידני בהרי המושלגים של האלפים האוסטרליים בדרום מזרח ניו סאות' ויילס. ממוקם בפארק הלאומי Kosciuszko, הוא מתנשא לגובה של 7,310 רגל (2,228 מטר). בקרבת מקום נמצאים Mounts Townsend, Twynam, North Ramshead ו-Carruthers, שכולם מגיעים לגובה של 7,000 רגל (2,130 מטר). האירופי הראשון שהגיע להר קושצ'יושקו היה החוקר והגיאולוג הפולני פול סטרצלצקי, שביצע את הטיפוס בשנת 1840 וקרא להר על שם הפטריוט הפולני וגיבור המהפכה האמריקאית טדיאוש קושצ'יושקו.

אוסטרליה/אוקיאניה: ג'יה פיק (הר קרסטנש)

אם רשת רחבה יותר מושלכת מתחת כדי לכלול את אוקיאניה, ההר הגבוה ביותר הוא פסגת ג'יה (המכונה גם הר קרסטנש), שנמצא ברכס סודירמן של המערב-מרכז הגבוה באי גינאה החדשה. מתנשא לגובה של 16,024 רגל (4,884 מטר), זוהי פסגת האי הגבוהה בעולם. לשדה השלג של ג'יה פיק הגיע החוקר ההולנדי הנדריק א. לורנץ ב-1909, אך חלפו עוד 53 שנים עד שפסגתו עלתה ב-1962 על ידי משלחת בראשות החוקר והסופר האוסטרי היינריך הרר, מחבר הספר שבע שנים בטיבט (1953).

מערכת קול הרשת

ברוכים הבאים לקול הרשת פורטל החדשות של ישראל, אנחנו עושים את מיטב המאמצים לתת לכם את המידע הכי חם ועדכני בארץ, בעולם ובאינטרנט בפרט, מעוניינים לפרסם אצלנו? מצאתם שגיאה באחת הכתבות? ניתן ליצור איתנו קשר במייל - liran.richback@gmail.com או לחלופין לשלוח לנו הודעה פרטית. גלישה מהנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button