כלכלה

7 סוגים של מושגי תכנון עיר

תכנון עירוני הוא תהליך של פיתוח ועיצוב אזורים עירוניים כדי לענות על הצרכים של קהילה. הפרקטיקה שואבת ממספר דיסציפלינות – אדריכלות, הנדסה, כלכלה, סוציולוגיה, בריאות הציבור, פיננסים ועוד – ושואפת להכין ערים ועיירות לעתיד. הוא משמש בדרך כלל כחלק מתוכנית עיר גדולה יותר, וצריך להתחבר למשימה ולחזון של העיר שלך.

תכנון עירוני (תב״ע) נוגע באלמנטים רבים של חיי העיר – קרקעות חדשות וקיימות מראש, מבנים, כבישים, שטחים קהילתיים, תחבורה, פיתוח כלכלי, תשתיות וסביבה, בין היתר. סיווגנו בהרחבה את ההיבטים הללו לתחומים מושגיים שונים להלן. אזורים אלה מכונים בדרך כלל סוגים של תכנון עירוני, אך חשוב להבין שהם אינם סותרים זה את זה. למעשה, תוכנית עירונית מגובשת צריכה לכלול חלק גדול מהאזורים שלהלן או את כולם.

יש לציין עוד דבר: תכנון עירוני יעיל יותר כאשר ניגשים אליו בעדשה אסטרטגית. זה אומר הצבת יעדים ברורים, מדידת התקדמות והגדרה אסטרטגית וביצוע פרויקטים. זה המקום שבו תוכנת אסטרטגיה באה שימושית – כדי להבטיח שכל הפרויקטים שלך יתאימו עם האסטרטגיה, ולעזור לך להישאר מעודכן בקווי זמן, אבני דרך ותקציבים.

כדי להיות ברור, התוכנה שלנו תומכת בביצוע של כל סוגי התכנון האסטרטגי, אבל במאמר זה, נציין כמה מנקודות החוזק הספציפיות שלה הקשורות לכל אחד ממושגי התכנון העירוני להלן.

7 סוגי תכנון ערים

מתכנני ערים מכוונים את פיתוח הערים והעיירות.

1. תכנון ערים אסטרטגי

תכנון עירוני אסטרטגי מתמקד בהצבת יעדים ברמה גבוהה ובקביעת אזורי צמיחה רצויים עבור עיר או מטרופולין. התוצאה של תהליך התכנון היא תוכנית אסטרטגית – המכונה גם תוכנית הפיתוח, אסטרטגיית ליבה או תוכנית מקיפה. מטרות התוכנית האסטרטגית עשויות לכלול הקלה על התחבורה ברחבי העיר, יצירת מרחבים קהילתיים נוספים, שיפור איכות החיים של האזרחים או עידוד אנשים לבקר או לעבור לעיר.

בדרך כלל זוהי הרמה הגבוהה ביותר של תהליך התכנון ורכיבים אחרים של תכנון בדרך כלל יתאימו לסוג זה של תוכנית.

סביר להניח שלעיר שלך יש מגוון תוכניות על פני מחלקות שונות ובתחומים שונים (בריאות הציבור, תשתיות, שיפור הון וכו'). זה יכול להיות מאוד קשה לראות איך כל החלקים משתלבים זה בזה, ולוודא שכולם עובדים כדי להשיג חזון מאוחד.

תכנון כדי לעזור לך לראות את התמונה הגדולה. אתה יכול לארגן את האסטרטגיה הכוללת שלך לפי נושאים, ולראות בקלות את היעדים, היוזמות והאמצעים הקשורים לכל אחד מהם. ניתן גם לקשר יעדים, מדדים ופרויקטים מחלקתיים ישירות ליעדים ופרויקטים ארגוניים, כך שהכל יוצר תוכנית אסטרטגית אחת ומגובשת. לאחר מכן ניתן להשתמש כדי לעקוב ולדווח על התקדמות הפרויקטים שלך, ולוודא שאתה מביא את המטרות שלך למימוש.

2. תכנון שימושי קרקע

תכנון שימושי קרקע נוגע במידה רבה לחקיקה ומדיניות, תוך אימוץ כלי תכנון כמו חוקים ממשלתיים, תקנות, כללים, קודים ומדיניות כדי להשפיע על שימוש בקרקע.

ברמה הרחבה, מכשירי תכנון אלו עוסקים בסוג, במיקום ובכמות הקרקע הדרושה לביצוע תפקידים שונים של העיר. הם גם משמשים לאזור או לשמור קרקע למטרות מסוימות כגון:

  • מגורים, לבניינים כמו בתי דירות, מגורים חד-משפחתיים ובתים משותפים
  • מסחרי, עבור מבנים כמו חנויות קמעונאיות ובנייני משרדים
  • תעשייתי, למבנים כמו מפעלי ייצור ומחסנים
  • עירוני, למבנים כמו תחנות משטרה ובתי משפט
  • בדומה לסוגים הבאים של תכנון עירוני, התייעצות עם הקהילה ובעלי עניין רלוונטיים היא חלק חשוב בתכנון שימושי קרקע כדי להבטיח שקיפות, ולשלב מגוון רחב של אינטרסים בתוכנית הכוללת. אם אתה מעביר היטב את התוכנית האסטרטגית שלך, אז תחבורה, תכנון מסחרי ותעשייתי צריכים לזרום ישירות לתוך התוכניות שלך.

3. תכנון אב

תכנון אב משמש בדרך כלל לפרויקטים של פיתוח שדה ירוק, או בנייה על קרקע לא מפותחת. במקום לשנות מבנים או חללים קיימים, אתה מתחיל מאפס.

סוג זה של תכנון עירוני מדמיין מצב עתידי עבור מרחב נתון, ומה יידרש כדי להשיג את החזון הזה. על מתכנני ערים לשקול את הייעוד הנדרש (מתוך תוכנית השימוש בקרקע שלך) והתשתית (ראה קונספט 7 להלן) כדי לאפשר את הפרויקט, כגון קרקע למגורים ומסחר, שיקולי תחבורה, מיקומי כבישים וכו'. עליהם לתכנן גם את המיקום של שירותים עירוניים כגון מתקנים קהילתיים, בתי ספר, פארקים וכדומה.

שוב, התייעצות עם בעלי קרקעות וגורמים ממשלתיים המושפעים מהתוכנית היא משימה חיונית כאן. בנוסף, ייתכן שיהיה עליך להביא יועצים מקצועיים כדי לאסוף מומחיות ותובנות חשובות, להבטיח שהתוכנית שוקלת את כל הזוויות הפוטנציאליות, ולהגדיר את החלל שהושלם להצלחה לשנים הבאות.

4. התחדשות עירונית

בניגוד לתכנון אב, החייאה עירונית מתמקדת בשיפור אזורים שנמצאים במצב של דעיכה. ההגדרה המדויקת של אזור בירידה תהיה שונה מעיר לעיר — למשל, אזורים שבהם יש מספר מטריד של עסקים כושלים או גידול אוכלוסייה עומד או פוחת. טקטיקות השיפור שמנהיגי הערים ישתמשו בהם להחייאה תהיה תלויה בשורש הירידה, ועשויה לכלול דברים כמו תיקון כבישים, פיתוח תשתיות, ניקוי זיהום והוספה לפארקים ולשטחים ציבוריים אחרים וכו'.

אינטראקציה קהילתית חשובה במיוחד עם תפיסה זו של תכנון עירוני, שכן לתושבים מקומיים ולבעלי עסקים יש לעתים קרובות תובנות שיכולות לעזור ליידע ולהתאים את מאמצי התכנון. ייתכן שיהיה עליך לשנות את שימוש הקרקע מתעשייתי למגורים כדי לקבל את דירות הלופט הרצויות, או לערב תכנון סביבתי כדי להעריך או לנקות מיקומים מסוימים.

5. התפתחות כלכלית

פיתוח כלכלי עוסק בזיהוי אזורי צמיחה כדי לטפח שגשוג פיננסי גדול יותר בתוך העיר, במיוחד על ידי פיתוי חברות לבנות או להעביר אליה משרדים. לאחר מכן, חברות אלה שוכרות כישרונות מקומיים ומובילות תנועת נוסעים למשרד החדש. עובדים נוספים שסועדים במסעדות מקומיות לארוחת צהריים, מקבלים דלק בתחנות דלק סמוכות ועצירה בחנויות מכולת מקומיות בדרך הביתה יגביר את הראות והבילוי באזור.

לפעמים מחלקת פיתוח כלכלי מתגוררת מחוץ למחלקת התכנון של עירייה, ולכן חשוב לעזור לאותה קבוצה לנווט תכניות שימוש בקרקע, תכניות אב ותכניות תשתית כדי להבטיח שכל פרויקט פיתוח יהיה בר ביצוע. כמובן שיהיה חשוב לתאם גם עם תוכניות סביבתיות.

6. תכנון סביבתי

תכנון סביבתי הוא סוג של פיתוח אסטרטגי המדגיש קיימות. השיקולים לתכנון עירוני מסוג זה כוללים זיהום אוויר, זיהום רעש, שטחי ביצות, בתי גידול של מינים בסכנת הכחדה, רגישות לאזור שיטפונות ושחיקה באזור החוף, לצד שורה של גורמים סביבתיים נוספים העוסקים בקשר בין מערכות טבעיות לבני אדם.

יש להגיש תוכניות סביבתיות לצד תוכניות אב, התחדשות ותשתיות.

7. תכנון תשתיות

תכנון תשתיות עוסק במתקנים ובמערכות היסודיות המשרתים עיר ואנשיה, וכיצד מתקנים אלו יכולים לתמוך ביעדים שנקבעו בתכנית האסטרטגית. סוג זה של תכנון עירוני מכסה:

  • תשתיות של עבודות ציבוריות כגון אספקת מים, ביוב, חשמל וטלקומוניקציה
  • תשתית קהילתית כמו בתי ספר, בתי חולים ופארקים
  • בטיחות ותחבורה כגון כבישים, משטרה ומתקני כיבוי אש

לירן אלידומי

נעים מאוד, אני לירן אלידומי ואחרי 5 שנים של עבודה עם לקוחות – פיצחתי את האלגוריתם של גוגל. באמצעות השיטה המוכחת שלי לקידום SEO בגוגל אני הולך: להגדיל את הטראפיק באתר שלך' לשפר את איכות ורלוונטיות הטראפיק, להעלות את כמות הלידים החודשית באתר ולהגביר את אחוזי ההמרה לעסק שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button