כלכלה

7 שיעורים שלמדתי מהפסד של מיליון ש״ח בגיל 19 (מתוך הספר ״זה לא רק הכסף״)

קוראים לי הדר אשוח ועוד לפני שמלאו לי 18 הכנסתי מיליוני שקלים משיווק שותפים ומכירת קורסים בשיווק דיגיטלי. אחרי ההצלחה הגדולה שלי בישראל, חטאתי בחטא היוהרה והחלטתי לנטוש את כל מה שעשיתי בארץ ולנסות את מזלי בעולם הגדול.

התכנית הייתה פשוטה – להעתיק את העסק שלי לארצות הברית, ולהשתמש במה שעבד לי באותה תקופה בישראל  – אבל הפעם לפרסם בכל שאר העולם.

בין חודש מרץ 2019 ועד חודש ספטמבר 2019 עשיתי את כל שביכולתי לפרוץ לשוק הבינלאומי, עם הצלחות מועטות לאורך הדרך ועם המון טעויות שהובילו להפסדים.

בסופו של דבר באמצע ספטמבר שותפיי ואני נאלצנו לעצור את הסוסים ולחזור לארץ עם הזנב בין הרגליים. עלות ההרפתקה הקטנה שלי הסתכמה בהפסד של למעלה ממיליון שקלים.

כחלק מפילוסופיית החיים שלי, אני מאמין גדול בכשלונות. יש אנשים שאומרים שכישלון הוא חלק מההצלחה. אני חולק עליהם. כישלון הוא לא חלק מההצלחה. הוא ממש קיצור דרך אל ההצלחה.

בספר שלי – זה לא רק הכסף: 7 עקרונות פשוטים ליצירת כסף וחופש כלכלי בחיים – כישלון הוא העיקרון השישי של ההצלחה. ממש ככה.

מהצלחות אנחנו לומדים, אבל מכשלונות אנחנו לומדים הרבה הרבה יותר

והנה 7 שיעורים (או לקחים, אם תרצה) שאני למדתי על בשרי מהכישלון בחו״ל. כולי תקווה שתראה בהם בעלי ערך להצלחה שלך.

  1. זה שהצלחת לעשות משהו פעם אחת, לא אומר שתצליח גם בפעם השנייה. הצלחה עסקית מגיעה בעקבות שיטות מוכחות, חקר שוק, השקעה ויכולת למידה עצמית והסתגלות לשינויים. אם אתה לא מתמיד להתפתח בכל אחת מהתכונות האלו, לא משנה כמה פעמים הצלחת בעבר – זה לא משליך שום דבר על הפעם הנוכחית או הבאה. אל תחטא בחטא היוהרה שמשכנע אותך שאתגר מסוים "קטן עליך". תהיה ענו ותתייחס אל האתגרים שאתה לוקח על עצמך בכבוד המתאים.
  2. לחשוב בגדול היא תכונה מעולה, אבל קיימת גם הסיטואציה שבה אתה חושב יותר מדי גדול לתקופת הזמן הנוכחית שלך. אני האחרון שיגיד לך שמשהו שאתה רוצה לא אפשרי, אבל יש תקופות שבהן עדיף לכוון קצת יותר נמוך בשביל לא להפסיד. גם הרכב הכי מהיר בעולם צריך לנסוע לאט כשהוא מבצע פנייה מסוכנת, וכך תנהג גם אתה – תכוון בגדול, קח סיכונים, אבל תהיה מודע ליכולות שלך ולמשאבים העומדים לרשותך. סבלנות היא מילת הקסם.
  3. הצלחה איטית עדיפה על הצלחה מהירה. אני יודע שאתה רוצה להתעשר, ואני יודע שאתה רוצה שזה יקרה כמה שיותר מהר, אבל לטובתך, עדיף לך שזה יקרה בזמן הנכון ביותר, ולא בזמן המהיר ביותר. כמו פרי על העץ, גם להצלחה יש תאריך שבו היא מבשילה. אם תנסה לקדם אותה יותר מדי מהר, אתה גם לא תיהנה ממנה, אתה גם לא תבין איך יצרת אותה ולא תוכל לשחזר אותה, ואתה גם תפספס את המהות, העשייה והדרך, שהן הרבה יותר חשובות מהכסף. תפעל בנחת, בנחישות ובהתמדה ותראה איך דרך המלך נפתחת בפניך.
  4. כישלון הוא מורה יותר טוב מהצלחה. נכון שלא הצלחתי בחו"ל וחטפתי מכות וכאפות בכל יום מחדש, אבל זה מה שחישל אותי. זה מה ששיפר אותי. הדברים שלמדתי בחצי שנה של שיווק בחו"ל חשובים יותר מכל מה שלמדתי בארבע שנים בארץ. הניצחון וההפסד מתגמדים לעומת הידע והניסיון שלא הייתי מקבל בשום מקום אחר.
  5. כל סיטואציה היא שונה. אמריקה שונה מישראל, וגם באר שבע שונה מתל אביב. כמובן שההבדל בין תל אביב לבאר שבע הוא זניח מבחינה שיווקית, אבל עדיין יש הבדל. אתה לא יכול להתייחס אל משהו חדש שאתה מנסה לעשות בדיוק כמו שהתייחסת אל מה שעשית לפני כן. אני חוזר ואומר: תן כבוד לאתגרים שאיתם אתה מתמודד – אל תזלזל בהם!
  6. לעולם אל תתחיל לשווק מוצר או עסק מבלי לזהות קודם את קהל היעד המדויק שלו, לבנות תקציב מדויק, ולעשות טסטינג. פעמים רבות בחיי אני משתמש במושג "קפיצה למים" בתור מפתח להצלחה, וקפיצה מהירה למים היא בהחלט תכונה שאני חייב לה המון. אין לדעת אם הייתי מצליח בלעדיה. למרות זאת, יש הבדל בין לקפוץ למים לבין לקפוץ ראש מבלי לבדוק קודם את העומק. קפיצה למים אומרת שאתה לא מבזבז את הזמן, מתחיל לעבוד, ולא נותן לפחדים שלך לעצור אותך. קפיצה למים לא אומרת לעשות דברים בטמטום מבלי לבדוק מה הסיכונים שלך.
  7. לא תמיד מה שאתה רוצה זה גם מה שאתה צריך. לקח זה דומה ללקח מספר 2, כיוון שהוא מדבר על אותה נקודה של סבלנות, אבל מזווית שונה. היום, מהבגרות של גיל 20 אני יודע שגם אם הייתי מצליח להכניס 100 מיליון שקלים בחו"ל תוך שנה, כנראה לא הייתי יודע איך להתנהל עם הכסף. יכול להיות שהכישלון שלי נבע מהעובדה שהיקום רצה ללמד אותי שיעור ולהראות לי שכמה שאני חושב שחו"ל זו במה גדולה, אני יכול לעשות דברים גדולים גם בארץ לפני שאני מתחיל בחו"ל. השנה למדתי את הלקח, ואני יודע שהפריצה לחו"ל תחכה לרגע המתאים. בינתיים, אני עושה כל כך הרבה כסף וכיף בארץ, וגם אתה יכול! זכור שהכול קורה לטובה וקח הכול בפרופורציות. בכל רגע אתה לומד את הדברים שיעזרו לך להצליח בעתיד, ועם זאת חייב גם ליהנות מההווה.

איזה שיעור הכי תפס אותך? שתף אותי בתגובות.

הדר אשוח

הדר אשוח הוא יזם דיגיטלי ומשווק דיגיטלי ידוע. בגיל 16 הוא פתח את החברה הראשונה שלו ובגיל 17 הוא הכניס את המיליון הראשון שלו מהאינטרנט. עד גיל 20 הוא ניהל מעל ל-15 עובדים, 3 חברות, נבחר לאחד מ-70 בני הנוער המשפיעים בישראל ואפילו כתב ספר – ״20 מתחת ל-20״ שחושף את סיפור ההצלחה שלו ואת העקרונות שהובילו אותו להתעשרות ולהגשמת חלומות מבלי שהיה לו כסף או הון עצמי, ובגיל צעיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button